2024-08-26

Tarptautinė šuns diena: draugas, gelbėtojas ir gydytojas

Asociatyvi nuotrauka. Kaniterapija

Rugpjūčio 26 d. švenčiama Tarptautinė šuns diena, skirta pagerbti keturkojus draugus, kurie ne tik džiugina, bet ir atlieka neįkainojamą darbą. Šunys yra ištikimi palydovai, bet jų vaidmuo neapsiriboja vien draugyste. Jie gali būti nepamainomi gelbėtojai, pagalbininkai ir sveikatos puoselėtojai.

Šunys visame pasaulyje kasdien atlieka svarbias užduotis – jie padeda silpnaregiams žmonėms, dirba su policininkais ir gaisrininkais, gelbsti gyvybes ekstremaliose situacijose ir netgi dirba medicinos srityje.

Visame pasaulyje egzistuoja daugiau nei 400 šunų veislių, kurios skiriasi savo charakteristikomis, dydžiu ir gebėjimais. Kiekviena iš šių veislių turi savo unikalią savybę, kurią galima išnaudoti įvairiose gyvenimo srityse. Pavyzdžiui, kai kurios veislės yra žinomos dėl savo puikių uoslės gebėjimų, kurios yra nepakeičiamos narkotikų ir sprogmenų aptikimo operacijose, o kitos veislės yra žinomos dėl savo ištikimybės ir kantrybės, kas ypač svarbu dirbant su vaikais ar vyresnio amžiaus žmonėmis.

Vienas iš ypatingų šunų darbo sričių yra kaniterapija – terapija, kurioje šunys – papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros pagalbininkai. Kaniterapija padeda ne tik fizinei, bet ir emocinei žmonių sveikatai. Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra 14 specialistų, kurie teisėtai gali verstis kaniterapijos specialisto veikla.

Kas gali vykdyti kaniterapijos specialisto veiklą?

Kaniterapija yra priskiriama papildomąjai ir alternatyviąjai sveikatos priežiūrai. Norėdami gauti licenciją vykdyti šią sveikatos priežiūrą specialistai nuo 2021 m. liepos mėnesio galėjo kreiptis į Akreditavimo tarnybą. Pirmosios penkios kaniterapijos specialisto licencijos buvo išduotos šių metų pradžioje. Tačiau, fiziniai asmenys, kurie iki Papildomos ir alternatyviosios sveikatos priežiūros (PASP) įstatymo įsigaliojimo teikė atitinkamas paslaugas, bet neatitinka įstatyme nustatytų (10 straipsnio 1 dalis) PASP specialisto profesinės kvalifikacijos reikalavimų, įsigaliojus šiam įstatymui PASP paslaugas gali teikti iki 2025 m. birželio 30 d., jeigu jų kompetencija ir profesinė kvalifikacija sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka yra įvertinta ir pripažinta PASP specialistų kvalifikacijos vertinimo komisijos. Komisijos pateiktais duomenimis, yra išduoti 9 tokie leidimai.

Nuo 2025 m. liepos 1 d. minėtus išduotus leidimus turintys asmenys PASP veikla gali verstis tik jeigu jie yra įgiję nustatytą profesinę kvalifikaciją: turi aukštąjį išsilavinimą arba jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus medicinos arba reabilitacijos, arba odontologijos, arba burnos priežiūros, arba visuomenės sveikatos, arba mitybos, arba farmacijos, arba biologijos, arba genetikos, arba mikrobiologijos, arba molekulinės biologijos, arba biofizikos, arba biochemijos, arba veterinarijos, arba socialinio darbo, arba psichologijos, arba sociologijos, arba antropologijos, arba pedagogikos, arba edukologijos, arba andragogikos studijų krypties studijas, ir sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka yra baigęs mokymus. 

Reikalavimas būti baigusiam minėtus mokymus netaikomas asmeniui, turinčiam aukštąjį išsilavinimą arba jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus studijų programą pagal PASP natūraliosios ir liaudies medicinos srities psichosocialinio poveikio paslaugų grupę, arba asmeniui, turinčiam užsienio valstybėje įgytą ir teisės aktų nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje pripažintą aukštąjį išsilavinimą arba jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus studijų programą pagal PASP natūraliosios ir liaudies medicinos srities psichosocialinio poveikio paslaugų grupę.

Kaniterapija gali būti naudinga daugeliui žmonių, įskaitant vaikus, sergančius autizmu, senjorus su demencija ar pacientus, kenčiančius nuo depresijos. Šunys, dalyvaujantys terapijoje, yra specialiai apmokomi ir turi atitikti griežtus kriterijus, kad galėtų saugiai ir efektyviai padėti žmonėms.

Tarptautinė šuns diena – puiki proga prisiminti, kokią svarbią vietą mūsų gyvenime užima šunys, bei atkreipti dėmesį į kaniterapijos svarbą bei pasidomėti, kaip ši terapija gali padėti sveikatai ir gerovei.